Analiza wpływu użytkowania narzędzi informatycznych na efektywność zarządzania biurem rachunkowym, świadczącym usługi w oparciu o gromadzenie, przetwarzanie, weryfikację i archiwizację danych wykazuje szczególnie silne oddziaływanie nowych technologii na proces i wynik pracy.

Wybuch pandemii i wynikające z niego obostrzenia miał wpływ na przyśpieszenie zmian. Tradycjonaliści chcąc nie chcąc przekonują się do e-faktur i elektronicznego obiegu dokumentów. Ponadto statystyki świadczą o wyjątkowej dynamice tego segmentu usług.

W roku 2016 szacowano wartość rynku usług rachunkowości w Polsce to około 5 miliardów złotych, ponad 40 tyś biur rachunkowych, zatrudniających ponad 150 tysięcy osób.

W roku 2018, jak podają media – istniało już 71,5 tyś. biur rachunkowych, z których mniej więcej połowa była aktywna, oferując swoje usługi 2 milionom przedsiębiorców.

Taka dynamika nie została niezauważona przez międzynarodowe korporacje finansowe, które upatrzyły okazję w braku kompetencji cyfrowych niewielkich firm. Jednym z takich modeli biznesowych jest CashDirector w ramach „Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych” (OSCBR) zrzesza już 1700 biur rachunkowych na terenie całej Polski. Projekt realizowany we współpracy z mBankiem obsługuje ponad 200 tysięcy firm, które bez ponoszenia kosztów korzystają z najnowocześniejszych technologii. Spółka jest obecna we Francji, Belgii, Włoszech i Niemczech, planuje wejść na rynek w USA.

Dzięki nowoczesnej technologii, dane wprowadzane przez księgowych są również wykorzystywane przez przedsiębiorców do administrowania finansami, kontroli kztów czy monitorowania płynności, oszczędzając ich czas i pozwalając skoncentrować się na rozwijaniu biznesu. Co do zasady to jedyny słuszny model, a dla biur rachunkowych automatyzacja to możliwość redukcji kosztów obsługi klientów.

Nazwa sieci brzmi dumnie, jednak przyłączenie się do niej odbiera autonomię i tożsamość lokalną. Może to i ma być prosty sposób na ratowanie biznesu, gdy nie posiadam wiedzy cyfrowej. Przecież z gigantem trudno konkurować, a już zupełnie trudno wygrać.

Podczas pandemii 62% biur księgowych zmieniło organizację pracy. 42% połączyło tradycyjną obsługę ze zdalną, a 22% zdecydowało się świadczyć usługi całkowicie zdalnie.

W tym miejscu należy zadać pytanie – czy biuro rachunkowe z segmentu Mikro przedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób ma możliwość z sukcesem przeprowadzić transformacje cyfrową unikając uzależnienia od sieci korporacyjnych?

Rynek księgowości opanowany jest przez kobiety, które stanowią 73% osób w działających w branży. To napawa optymizmem ponieważ to kobiety cenią sobie wolność i niezależność.

Najwyższy czas zrozumieć, to właśnie digitalizacja sprawia, że „świat jest mały”, „małe jest piękne”, a czas to jedyna słuszna waluta. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa we współpracy z naszymi partnerami – producentami oprogramowania i ekspertami wdrożenia efektywnych, holistycznych, zwinnych metod pracy w obrębie zadań administracji, kadr i płac oraz rachunkowości i analiz, wyjątkowy program Ekskluzywnych Warsztatów dla biur Rachunkowych, gdzie podczas spotkań w małych grupach prezentować będziemy metody zarzadzania za pomocą innowacyjnych a zarazem kompatybilnych narzędzi cyfrowych. Wykażemy obszary zmiany i ustalimy poziom zysku na konkretnych przykładach z uwzględnieniem kosztu nakładu.

Pierwszy termin 18 maja 2023 w Katowicach czas trwania: 6 godzin. Ilość uczestników: 8 wybranych na podstawie konkursu zgłoszeń przedstawicieli biur rachunkowych w terminie majowym – z województwa śląskiego.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do składania zgłoszeń.